Probleme rezolvate prin mai multe operații aritmetice clasa a IV-a
- Într-o sală de festivități sunt 45 de rânduri a câte 28 de scaune fiecare. Jumătate dintre spectatorii veniți la un concert de binefacere au cumpărat cate 3 bilete la tombolă, iar cealaltă jumătate au cumpărat câte două bilete. Știind ca toate locurile din sală au fost ocupate, află câte bilete la tombolă au fost vândute.
a) Câte locuri are sala de festivițăti?
45 x 28 = 1260 locuri
b) Cât reprezintă jumătate din locuri?
1260 : 2 = 630 locuri
c) Câți spectatori au cumpărat bilete la tombolă?
630 : 3 = 210 spectatori
* Dezvoltă problema, adăugând o dată, astfel încât planul de rezolvare să mai cuprindă încă o operație de înmulțire.
Știind că trei bilete la tombolă costă 45 de lei, ce sumă s-a strâns pentru biletele de tombolă?
210 x 45 = 9450 lei
- Separa datele de mai jos,ordoneaza-le si refa textul celor doua probleme amestecate. Rezolva problemele.
Un grup de turisti format din 8 adulti si 3 copii • si de 3 ori mai putine fete • Un bilet dus-intors costa • Cat au platit turistii pentru calatorie? • La un concurs participa 42 de baieti • au urcat cu telecabina pe munte • In concurs, ei au format echipe de cate 4 copii • 23 de lei pentru un copil si 46 de lei pentru un adult • Cate echipe au format?
Problema 1 | Problema 2 |
Un grup de turiști format din 8 adulți si 3 copii au urcat cu telecabina pe munte. Un bilet dus-întors costă 23 de lei pentru un copil si 46 de lei pentru un adult. Cât au plătit turiștii pentru călătorie? | La un concurs participă 42 de băieți si de 3 ori mai puține fete. În concurs, ei au format echipe de câte 4 copii. Căte echipe au format? |
Cât au plătit adulții pentru călătorie? 8 x 46 = 368 lei | Câte fete au participat la concurs? 42 : 3 = 14 fete |
|
|
Cât au plătit copii pentru călătorie? 3 x 23 = 69 lei | Câți copii au participat la concurs? 42 + 14 = 56 copii |
|
|
Cât au plătit turiștii pentru călătorie? 368 + 69 = 437 lei | Câte echipe au format? 56 : 4 = 14 echipe |
- Într-o sală de festivități sunt 25 de rânduri de scaune. Pe fiecare rând sunt câte 18 scaune. Dacă la spectacol au venit 9 clase a câte 25 de elevi, află câte locuri au rămas libere în sală.
a) Câte locuri sunt în sală?
25 x 18 = 450 locuri
b) Câți elevi au venit la spectacol?
9 x 25 = 225 elevi
c) Câte locuri au rămas libere?
450 – 225 = 225 locuri libere
- La o florărie s-au adus trandafiri, crizanteme și margarete. Dacă florile ar fi grupate, fiecărei margarete i-ar corespunde trei trandafiri,iar fiecărui trandafir i-ar corespunde cincisprezece crizanteme.Câte flori sunt în total, dacă margarete sunt 127?
a) Câți trandafiri s-au adus?
127 x 3 = 381 trandafiri
b) Câte crizanteme s-au adus?
381 x 15 = 5715 crizanteme
c) Câte flori sunt în total?
127 + 381 + 5715 = 6223 flori
- 🌻 Pentru premierea câștigătorilor unui concurs s-au cumpărat 6 cărți si 4 albume de artă, plătindu-se în total 330 de lei. Un album de artă costă cu 15 lei mai mult decât o carte. Cât costă o carte? Dar un album?
a) Cât valorează un album?
1 album = 1 carte + 15 lei
b) Cât valorează 4 albume?
4 albume = (1 carte + 15 lei) x 4 = 4 carti + 60 lei
c) Cât valorează 6 cărți si 4 albume?
6 cărți + 4 albume = 6 cărți + 4 cărți + 60 lei = 10 cărți + 60 lei
d) Cât costă o carte?
10 cărți + 60 lei = 330 lei
10 cărți = 330 lei – 60 lei = 270 lei
1 carte = 270 : 10 = 27 lei
e) Cat costa un album?
1 album = 1 carte + 15 lei = 27 lei + 15 lei = 42 lei
- 🌻 Bomboanele din 3 pungi de marimi diferite cantaresc 10 kg. Cantitatea de bomboane din prima punga valoreaza 24 lei, cea din a doua punga 36 de lei,iar cea din a treia punga valoreaza 60 de lei. Cate kilograme de bomboane sunt in fiecare punga?
a) Cât valorează bomboanele din cele trei pungi?
24 lei + 36 lei + 60 lei = 120 lei
b) Cât valorează 1 kilogram de bomboane?
120 : 10 = 12 lei
c) Câte kilograme de bomboane sunt în prima pungă?
24 : 12 = 2 kg
d) Cate kilograme de bomboane sunt in a doua pungă?
36 : 12 = 3 kg
e) Câte kilograme de bomboane sunt în a treia pungă?
60 : 12 = 5 kg
🌻 Mircea avea 180 de lei, Dan avea 127 de lei, iar Teodor 216 de lei. Fiecare copil si-a cumparat un joc de acelasi fel. Acum mai au impreuna 214 lei. Cat costa jocul? Cati lei i-au ramas fiecarui baiat?
a) Câți bani aveau împreună cei trei băieți?
180 lei + 127 lei + 216 lei = 523 lei
b) Cât costă cele trei jocuri?
523 lei – 214 lei = 309 lei
c) Cât costă un joc?
309 lei : 3 = 103 lei
d) Câți lei i-au rămas lui Mircea?
180 lei – 103 lei = 77 lei
e) Câți lei i-au rămas lui Dan?
127 lei – 103 lei = 24 lei
f) Câți lei i-au rămas lui Teodor?
216 lei – 103 lei = 113 lei
🌻 La un concurs participă 124 de copii. Dacă 12 fete și 18 băieți ar obține peste 100 de puncte, atunci numărul fetelor și numărul băieților care au obținut mai puțin de 100 de puncte ar fi egal. Câte fete participă la concurs?
a) Câți copii au obținut peste de 100 de puncte?
12 + 18 = 30 copii
b) Câți copii au obținut mai puțin de 100 de puncte?
124 copii – 30 copii = 94 copii
c) Câte fete au obținut mai puțin de 100 de puncte?
94 : 2 = 47 fete
d) Câte fete participă la concurs?
47 + 12 = 59 fete
🌻 Anca, Diana si Teodor au participat la un concurs. Daca Anca si Diana au impreuna 90 de puncte, Anca si Teodor au impreuna 79 de puncte, iar Diana si Teodor au impreuna 97 de puncte, afla cate puncte are fiecare copil.
a) Câte puncte au Anca, Diana si Teodor împreună?
(Anca + Diana) + (Anca +Teodor) + (Diana +Teodor) = 90 + 79 + 97
(Anca + Diana + Teodor) + (Anca + Diana + Teodor) = 266
(Anca + Diana + Teodor) x 2 = 266
(Anca + Diana + Teodor) = 266 : 2 = 133
b) Câte puncte are Anca?
(Anca + Diana + Teodor) - (Diana +Teodor) = 133 – 97 = 36 puncte
c) Câte puncte are Diana?
(Anca + Diana + Teodor) - (Anca +Teodor) = 133 – 79 = 54 puncte
d) Câte puncte are Teodor?
(Anca + Diana + Teodor) - (Anca + Diana) = 133 – 90 = 43 puncte
🌻 La un concurs se acordă 6 puncte pentru o problemă rezolvată corect și se scad 2 puncte pentru o problemă rezolvată greșit. Mara a trimis la concurs 12 probleme rezolvate și a primit 48 de puncte. Câte probleme rezolvate corect și câte probleme rezolvate greșit a trimis Mara?
a) Care este punctajul pentru 12 probleme rezolvate corect?
12 x 6 = 72 puncte
b) Câte puncte a pierdut Mara?
72 puncte – 48 puncte = 24 puncte
c) Câte puncte se pierd pentru o problema rezolvată greșit?
6 + 2 = 8 puncte
d) Câte probleme rezolvate greșit a trimis Mara?
24 : 8 = 3 probleme rezolvate greșit
e) Câte probleme rezolvate corect a trimis Mara?
12 – 3 = 9 probleme rezolvate corect
-
Ordinea efectuării operațiilor - exerciții și probleme rezolvate - culegere Sinapsis Clasa a IV-ao lună ago
-
Scăderea cu trecere peste ordin - Exerciții rezolvate matematică ArtKlett3 luni ago
-
Ordinea efectuării operațiilor. Paranteze pătrate. Exerciții și probleme rezolvate6 luni ago
-
Aflarea numărului necunoscut - Exerciții și probleme rezolvate clasa a IV-a6 luni ago
-
Împărțirea unui număr de două cifre la un număr de o cifră. Probleme rezolvate clasa a IV-a6 luni ago